Orkiestra Dęta OSP Tęgoborze

Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Tęgoborzy powstała w 1981 r. Tworzy ją 30 muzyków. Kapelmistrzem jest Roman Gwóźdź.

Pomysł założenia orkiestry powziął w 1981 r. Franciszek Drogoś. Chociaż było wielu chętnych garnących się do wspólnego grania, trzeba było pokonać wiele trudności. Na początek druh Drogoś zwerbował Eugeniusza Barana, by zajął się szkoleniem i prowadzeniem muzyków. Obaj panowie spotkali się z życzliwością wielu ludzi, wśród których wspominają nieżyjącego już dziś organistę z Rożnowa, Jana Dziedzica, który na początek wypożyczył kilka instrumentów. Zdobycie własnych nie było łatwe – wyszukiwał je i kupował Franciszek Drogoś.

 

Pomoc rodzącej się orkiestrze okazał również Antoni Malczak - dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu, który skontaktował Eugeniusza Barana z płk. Janem Woszczykiem, ówczesnym kapelmistrzem orkiestry Wojsk Ochrony Pogranicza w Nowym Sączu. Pułkownik nie tylko pomógł w zakupie instrumentów, ale także ustalił dla orkiestry skład i repertuar.

Okazją do pierwszego występu było zorganizowane w 1981 r. spotkanie opłatkowe. Od tamtej pory występ orkiestry stał się nieodłączną częścią uroczystości kościelnych, gminnych i państwowych. W 1986 r. orkiestra odniosła pierwszy sukces na IX Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Nowym Sączu– była nim nagroda specjalna Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury. W kolejnych latach sukcesów przybywało, a ich zwieńczeniem była nagroda Ministra Kultury i Sztuki w 1996 r. oraz puchar prezesa zarządu głównego OSP RP.

Tęgoborscy muzycy czterokrotnie reprezentowali województwo nowosądeckie na Międzywojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Busku-Zdroju, a potem dwukrotnie w Wadowicach (otrzymali tam nagrodę burmistrza). Zagrali na powitanie Jana Pawła II, podczas wizyty Ojca Św. w Starym Sączu oraz na wadowickim koncercie z okazji 80. urodzin papieża-Polaka. Ważnym wydarzeniem był również udział w koncercie Jubileuszu 2000-lecia na placu Piłsudskiego w Warszawie, w którym brało udział ponad 2000 muzyków orkiestr strażackich z całego kraju. 11 czerwca 2000 r. muzycy z Tęgoborzy wraz z blisko dwoma tysiącami trębaczy z Polski i zagranicy, bili zaś rekord Guinnessa grając „Hejnał na tysiąc trąb”.