Bajka o śliwce

UROCZYSTE PODSUMOWANIE KONKURSU „ŚLIWKOWE SZKOŁY” W KATEGORII PRZEDSZKOLA – W BAJKOWEJ KRAINIE W ŁOSOSINIE DOLNEJ

21.06.2018r. w Niepublicznym Przedszkolu „Bajkowa Kraina” odbyło się uroczyste podsumowanie KONKURSU ”ŚLIWKOWE SZKOŁY” (Przedszkola) organizowanym przez Stowarzyszenie „Na Śliwkowym Szlaku” i Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

Tematem przewodnim obranym przez naszą Placówkę był „Owocowy, zdrowy zawrót głowy”. W ramach konkursu „Śliwkowe Szkoły” w naszym przedszkolu odbywało się wiele przedsięwzięć, w których elementem dominującym były tematy związane z obszarem Śliwkowego Szlaku oraz z produktami lokalnymi.

W ramach tego projektu dzieci wykonały pięć zadań.

  1. Zorganizowanie warsztatów prowadzonych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Łososinie Dolnej. Pani Maria Kras, Pani Zofia Pawłowska i Pani Zofia Stach zapoznały dzieci jak przygotowywać i wykorzystywać zdrowe, lokalne produkty żywnościowe. Panie z KGW, w bardzo ciekawy sposób opowiedziały i pokazały dzieciom jak wykonać prawdziwe, naturalne i zdrowe masło, oraz jakie są etapy przygotowywania i produkcji białego sera. Dzieci z zaciekawieniem spoglądały jak powstaje masło w maśniczce. Niektóre przedszkolaki chętnie pomagały Paniom podczas ubijania śmietany. Prawdziwą atrakcją dla dzieci było przygotowywanie białego sera w specjalnym „stołku”. Przedszkolaki degustowały przygotowany smaczny biały ser ze śmietanką, oraz pachnące masło na świeżym wiejskim chlebie.

2. Przeprowadzenie w przedszkolu międzygrupowego konkursu kulinarnego pt. „Owocowy deser”.

Każdy przedszkolak angażował się z radością w przygotowywanie w swojej grupie deserku owocowego.

I grupa wykonała galaretki ze świeżymi owocami,

II grupa wykonała koktajl owocowy z bitą śmietaną,

III grupa wykonała placek ze śliwkami, kruszonką i bitą śmietaną, 

IV grupa wykonała maffiny z bananami, truskawkami i jagodami.

Panie z KGW oraz Dyrekcja zasiedli w jury konkursowym i przyznali cztery równorzędne I miejsca i rozdali dzieciom nagrody.

3. Zorganizowanie „Owocowego Balu” – podczas którego były wybierane i nagradzane najciekawsze, najbardziej pomysłowe i wymagające najwięcej pracy ze strony rodzica owocowe stroje.

4. Zorganizowanie wycieczki do gospodarstwa sadowniczego Państwa Bednarków w Michalczowej  oraz do Sadowniczej Spółdzielni Handlowej  w Łososinie Dolnej dla dwóch starszych grup z przedszkola. Dzieci zapoznały się z etapami wzrostu drzewa jabłoni, dowiedziały się jak je pielęgnować oraz jakie środki ochrony roślin stosować, by wrosły piękne i wydały zdrowe owoce. Następnie dzieci obejrzały tradycyjną taśmę do sortowania jabłek, oraz chłodnię do przechowywania owoców. Następnie dzieci odwiedziły Sadowniczą Spółdzielnię Handlową w Łososinie Dolnej, gdzie obejrzały pomieszczenia do przechowywania owoców. Przedszkolaki z podziwem przyglądały się nowoczesnej linii do mycia, sortowania i pakowania owoców. Przedszkolaki dowiedziały się jakie owoce są na naszym terenie najbardziej znane i hodowane; które są skupowane i przechowywanie w chłodniach spółdzielni.  Wycieczka „zaowocowała” decyzją – jak dobrać stroje do uroczystego zakończenia projektu „Śliwkowe Przedszkola”.

5. Wycieczka do dwóch gospodarstw rolnych w Michalczowej. Najmłodsze przedszkolaki zapoznały się z produktami żywnościowymi, które można „wyprodukować” na wsi oraz zaznajomiły się z różnymi zwierzętami gospodarskimi, a także ze zwierzętami dodatkowymi żyjącymi w naturalnym środowisku.

21.06.2018r. na podsumowaniu Konkursu „Śliwkowe Szkoły” w naszym przedszkolu gościliśmy Prezes Stowarzyszenia na Śliwkowym Szlaku – Panią Katarzynę Jasnos.  Na zaproszenie pozytywnie odpowiedzieli również: Zastępca Wójta – Pan Adam Wolak, Inspektor ds. Promocji i Kultury Gminy Łososina Dolna Pani Marzena Bochenek, Ks. Tadeusz Wolak, Panie ze Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich w Łososinie Dolnej, Pani Krystyna Bednarek, Pani Kinga i Maciej Bednarek oraz Rodzice wszystkich dzieci uczęszczających do naszego przedszkola.

Każda z grup przebrała się za inny owoc – obrazując w ten sposób jakie owoce są najbardziej popularne na naszym terenie. Wszystkie dzieciaki śpiewem powitały przybyłych gości i rodziców. Najmłodsze przedszkolaki były żółtymi gruszeczkami, które zatańczyły i zaśpiewały ze starszymi kolegami – jabłuszkami piosenkę pt. „Małe zielone jabłuszko, tańczy dziś pod drzewem z gruszką…” Grupa  trzylatków była przebrana za zielone jabłuszka. Zaprezentowali oni taniec pt.; „Sałatka owocowa”. Grupa dzieci czteroletnich przebrała się pięknie w czerwone czereśnie. Wyrecytowali oni wiersz „Czerwone czereśnie” oraz zaśpiewali wesołą piosenkę pt. „ Czereśnie i dzieci”. Najstarsza grupa dzieci przebrana była za fioletowe śliweczki. Zaprezentowali oni wiersz o śliwce, następnie przedstawili piosenkę pt. „Śliwka Robaczywka” z zielonym robaczkiem w roli głównej. Na koniec przedszkolaki zachęciły widownię do spożywania owoców pięknym wierszykiem:

Chcesz być zdrowy, jedz owoce

Bo owoce dobra rzecz

Jeśli będziesz jadł codziennie

Dobre zdrowie będziesz mieć.

Jabłko, gruszkę czy banana

Zjadaj sobie co dzień z rana

Do obiadu soczki bierz by do nauki siły mieć

A gdy będziesz trochę chora

To cytrynę zjedz z wieczora.

Jedz owoce więc codziennie

i pamiętaj by je myć

żeby długo, zdrowo żyć.

Pod koniec uroczystości Pani Katarzyna Jasnos pogratulowała dzieciom występu, skierowała do dzieci wiele ciepłych słów i wręczyła Dyrektorowi – Panu Eugeniuszowi Pawłowskiemu CERTYFIKAT ŚLIWKOWEJ SZKOŁY w kategorii PRZEDSZKOLA. Pan Adam Wolak Zastępca Wójta Gminy Łososina Dolna również gratulował dzieciom występu, ale słowa uznania skierował także do wychowawców oraz Rodziców.

Na zakończenie przedszkolaki zaprezentowały taniec nowoczesny oraz balet. Po występnie dzieci bawiły się wesoło na placu zabaw, zjeżdżały z dmuchanego zamku. Dzieci chętnie ustawiały się w kolejce po watę cukrową i smakołyki ze „słodkiego stolika”.  Wszyscy goście degustowali śliwkowe desery przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich oraz smaczne kiełbaski i lokalne produkty.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do współorganizowania zadań konkursowych.

  • Dziękujemy Paniom ze Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich w Łososinie Dolnej, za przeprowadzenie warsztatów dla dzieci i dokonanie oceny walorów smakowych owocowych deserów podczas międzygrupowego konkursu kulinarnego, a także za uświetnienie swoją obecnością i przygotowanie śliwkowych smakołyków na wydarzenie podsumowujące.
  • Dziękujemy  właścicielowi Domu Weselnego „ Pod Justem”, za udostępnienie lokalu na czas „Balu Owocowego”.
  • Dziękujemy Państwu Bednarkom za zaproszenie i zorganizowanie wycieczki do swojego gospodarstwa sadowniczego, zaznajomienie dzieci z etapami rozwoju jabłoni, za przekazanie informacji jak je pielęgnować oraz jakie środki ochrony roślin stosować, by wrosły piękne i wydały zdrowe owoce.
  • Dziękujemy Dyrekcji Sadowniczej Spółdzielni Handlowej za oprowadzanie dzieci po spółdzielni, oraz zaznajomienie dzieci  - jak wygląda „droga” owoców od Sadownika do konsumenta.
  • Dziękujemy Państwu Grochola i Państwu Mrozowskim za zaproszenie i zorganizowanie wycieczki po gospodarstwach rolnych, zaznajomienie się z lokalnymi produktami i ze zwierzętami gospodarskimi.

GALERIA