„Pod biało – czerwonym niebem – 100 lat niepodległości”

 „Pod biało – czerwonym niebem – 100 lat niepodległości ”

11 listopada to dzień Święta Narodowego, dzień radości z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Na tę chwilę czekały pokolenia Polaków. Chcąc uczcić pamięć bohaterów, którzy oddali życie za ojczyznę w Szkole Podstawowej – budynek gimnazjum w Tęgoborzy 11 listopada 2018 r. o godz. 11:00 odbyła się uroczysta akademia połączona z koncertem  Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Organizatorami uroczystości byli: wójt Gminy Łososina Dolna – Stanisław Golonka, przewodniczący Rady Gminy – Bolesław Oleksy i Dyrektor Szkoły Podstawowej w Tęgoborzy – Irena Basta.

Obchody miały charakter gminny  i przebiegały dwuetapowo. Najpierw odbyła się msza święta za ojczyznę w Kościele Parafialnym w Tęgoborzy odprawiona przez księdza proboszcza – Stanisława Berdzika. Słowo Boże wygłosił ksiądz Stanisław Stręk.

Następnie jej uczestnicy w odświętnym pochodzie z orkiestrą OSP – Tęgoborze, sztandarami przemaszerowali pod Pomnik Pamięci, gdzie odbyły się uroczystości.

W trakcie Krzyż Jubileuszowy i odczytano Apel Poległych.

Na zakończenie władze gminy i powiatu, dyrektorzy szkół, reprezentanci wielu instytucji i zaproszeni goście złożyli wiązanki na grobach żołnierzy.

Uroczysta akademia rozpoczęła się polonezem wykonanym przez uczniów gimnazjum w Tęgoborzy.

Dyrektor szkoły gorąco powitała przybyłych gości, a wśród nich: starostę nowosądeckiego – Marka Pławiaka, wójta Gminy Łososina Dolna – Stanisława Golonkę, wójta elekta Andrzeja Romanka.

Wójt Gminy Stanisław Golonka w swoim przemówieniu przypominał doniosłość święta Niepodległości i podziękował zebranym za wieloletnią współpracę.

„Ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani nie ma prawa do przyszłości ” – słowa Józefa Piłsudskiego stały się mottem dzisiejszego koncertu. 

W tę wyjątkową setną rocznicę niepodległości przedstawiono scenkę teatralną przygotowaną przez Centrum Kultury i Promocji gminy Łososina Dolna. Rys historyczny ukazujący drogi wolności zaprezentowany przez konferansjerki panią Mrzygłód i panią Gargulę był przeplatany pieśniami patriotycznymi w wykonaniu Chóru Parafialnego w Tęgoborzy pod przewodnictwem pana Jarosława Musiała.

Gościem specjalnym na uroczystości był tenor pan Mariusz Solarz, który zaprezentował pieśni patriotyczne.

Niezapomnianych emocji dostarczały nam współczesne piosenki o ojczyźnie w wykonaniu zespołu „Stokrotki” ze szkoły Podstawowej w Tęgoborzy pod kierunkiem pani Elżbiety Mrzygłód. Gościnnie wystąpiła absolwentka naszej szkoły Weronika Herbich.

Pozostając w klimacie tamtych czasów, wysłuchaliśmy utworów zaprezentowanych przez Orkiestrę Straży Pożarnej w Tęgoborzy pod batutą pana Romana Gwoździa.

Piękną oprawę plastyczną  „Pod biało - czerwonym niebem – 100 lat niepodległości” zaprojektowała pani Elżbieta Olchawa, którą wykonała wspólnie z panią Haliną Wolak i panem Ryszardem Wadowskim.

Dekoracja przemawiała symbolem: 100 róż na stulecie. Na zakończenie pan Tomasz Kosecki wygłosił prelekcję na temat: „Sądeckie drogi do niepodległości”. W ramach akcji „Niepodległa do hymnu” o godz. 12:00 wszyscy zebrani wspólnie odśpiewali hymn państwowy.

Artyści i organizatorzy tego pięknego spektaklu zebrali zasłużone brawa i gratulacje od publiczności i zaproszonych gości. 

Zapraszamy do obejrzenia FOTORELACJI

GALERIA