Lekcja Patriotyzmu w Żbikowicach

"Polska w całej tej tysiącletniej historii

musiała doświadczyć tyle upodleń i upokorzeń.

Musiała, – abyśmy dziś byli mądrzejsi

o doświadczenia tego tragicznego

w skutkach narodu bilansu”.

 

Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Radą Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej ustaliło ogólnonarodową formę uczczenia 100-lecia niepodległości. 9 listopada 2018 r. o godz. 11.11 we wszystkich szkołach w Polsce i poza granicami, także w Szkole Podstawowej im. mjra Henryka Sucharskiego w Żbikowicach, w uroczysty sposób wybrzmiał czterozwrotkowy Mazurek Dąbrowskiego. Wykonali go przedstawiciele klas młodszych wraz ze swoimi rodzicami.

Tak rozpoczęła się V już Lekcja Patriotyzmu, która zgromadziła uczniów, nauczycieli, rodziców, a także zaproszonych gości: pana Starostę Marka Pławiaka, Panią Krystynę Marzec Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej – w Tęgoborzy, Panią Małgorzatę Walaszczyk, Panie z Koła Gospodyń Wiejskich.

Przy dźwiękach nostalgicznych melodii, uczniowie zaprezentowali sylwetki Polaków, dzięki którym Polska wróciła na mapy świata, oraz tych, którzy tę wolność pielęgnowali, stawiając czoła tragicznej historii i nauczając, że „wolności nie zdobywa się raz na zawsze”.

Wspomniano: Jana Henryka Dąbrowskiego, Józefa Piłsudskiego, Józefa Dowbora Muśnickiego, Irenę Sendlerową oraz Jana Pawła II.

Wspomnieniu postaci towarzyszyły pieśni patriotyczne w wykonaniu uczniów klasy VI oraz piękny taniec z biało-czerwonymi szarfami, który zaprezentowali pierwszoklasiści.

W lekcji wzięły udział również nauczycielki, które podsumowały ją wypowiadając, czym dla nich jest „wolność”.

Na zakończenie z ogromnych pudeł uleciało do góry 100 biało – czerwonych balonów.

Panie z Koła Gospodyń włączyły się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Wszyscy zgromadzeni zostali poczęstowani tradycyjnym polskim kołaczem.

Autorami lekcji patriotyzmu są Panie: Irena Pławiak, Dorota Baran i Katarzyna Mordarska.

GALERIA