Wóz bojowy dla OSP Tabaszowa już w służbie!

Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy MAN został wprowadzony do podziału bojowego jednostki.

Cieszymy się ze po latach oczekiwań OSP Tabaszowa ma nowy samochód ratowniczo-gaśniczy. Aby go wprowadzić do podziału bojowego musieliśmy dokonać wielu niezbędnych prac związanych z dostosowaniem skrytek znajdujących się w samochodzie do sprzętu pożarniczego, który posiada i który zakupiła nasza jednostka. Na jego wyposażeniu, znajdują się m.in.:  zestaw PSP R1 wraz z deską i szynami ortopedycznymi, aparaty powietrzne ODO, wyciągarka elektryczna o sile 8 ton, piła łańcuchowa do drewna, pompa szlamowa, elektryczny zestaw hydrauliczny LUKAS,  drabina nasadkowa, szybkie natarcie, maszt oświetleniowy przenośny i stacjonarny, armatura pianowa, węże ssawne i tłoczne oraz wszelki niezbędny sprzęt podręczny konieczny do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Pozyskany przez Gminę dla jednostki OSP Tabaszowa samochód posiada miejsca dla 7 druhów” - informuje Łukasz Basta, Naczelnik OSP Tabaszowa.


Wóz  wyposażony jest w autopompę, zestaw do łączności radiowej, zbiornik na 4000 litrów wody oraz środek pianotwórczy. Napęd 4×4 umożliwia dotarcie do trudnych terenów na obrzeżach Jeziora Rożnowskiego stanowiących bezpośredni obszar działania jednostki OSP Tabaszowa, ale również innych trudnych miejsc, gdzie niezbędna jest pomoc strażaków” – dodają Władysław Szabla i Adam Wolak, Prezes i Wiceprezes OSP Tabaszowa.

Koszt zakupu samochodu dla OSP Tabaszowa wraz z niezbędnymi pracami dostosowawczymi i wyposażeniem zamknął się kwotą 220.000 zł., z czego 200.000 zł. to środki pochodzące z budżetu Gminy, natomiast 20.000 zł to wkład własny OSP Tabaszowa. Prezentowany poniżej samochód zastąpi dotychczasowy wóz bojowy z 1971 r. marki STEYER, który służył jednostce przez 15 lat.

„Bogu na chwałę, ludziom na pożytek, to dewiza przyświecająca wszystkim  druhnom i druhom naszej Gminy. Bez ich poświęcenia, nawet najlepiej wyposażony samochód niewiele jest wart. Kupując samochód i sprzęt ratowniczo-gaśniczy mamy na uwadze, nie tylko bezpieczeństwo mieszkańców naszej Gminy, ale i strażaków ochotników. Wszyscy jesteśmy im wdzięczni za służbę, nierzadko z narażeniem zdrowia, ale i życia” - podkreśla Andrzej Romanek, Wójt Gminy Łososina Dolna, a zarazem Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP. 

Oficjalne przekazanie jednostce OSP Tabaszowa samochodu ratowniczo-gaśniczego nastąpi w przyszłym roku.

GALERIA